Optika v obciach

Z Gaya Wiki
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Optika v obciach

Naša spoločnosť pokrýva svojou optickou sieťou obce Turca. V optickej sieti ponúkame internet s rýchlosťou 50 Mbit/s a digitálnu televíziu s pretáčaním. Optická sieť je navrhnutá vždy tak, aby mala dostatočnú kapacitu na pripojenie všetkých obyvateľov v oblasti.

Ako ma pripojíte?

Optická sieť Gaya je vedená zemou alebo vzdušným vedením po stĺpoch obecného rozhlasu, osvetlenia alebo energetiky SSE-D. Na pripojenie zákazníka používane tenký dvojvláknový optický kábel čiernej farby. Optický kábel vedie od najbližšieho optického rozvádzača Gaya až k zákazníkovi.

Vonkajší optický rozvádzač Gaya
Optický kábel singlemode 9/125um

Pôjde mi optický kábel až do domu?

Optický kábel prípojky Gaya vedie od vonkajšieho optického rozvádzača Gaya až k zákazníkovi do interiéru. Optický kábel je ukončený v dátovej zásuvke so zeleným optickým konektorom APC/SC. Dátovú zásuvku umiestňujeme do prvej miestnosti za obvodovou stenou budovy alebo do neobytného podkrovia. Do tejto zásuvky je pripojený optický prevodník, ktorý môže byť od zásuvky vzdialený až 7,5m.

Kade mi vojde optický kábel do domu?

Optický kábel optickej prípojky Gaya kotvíme na drevené časti krovu alebo na fasádu domu, tak aby vzdušné vedenie nezhoršovalo vizuálnu stránku domu ani záhrady. Naši pracovníci dbajú na to, aby bol majiteľ domu s inštaláciou optickej prípojky spokojný. Káblom vchádzame do interiéru cez ostrešie alebo strešným štítom.

Môže byť optický kábel vedený popri kábloch nízkeho napätia 230V/400V?

Áno. Optický kábel je zhotovený z plastového obalu a sklenených vlákien. Vo svojom jadre prenáša signál v podobe svetla. Kvalita dátového prenosu nie je nijak ovplyvnená ani spomalená súbehom s nízkym napätím.

Ako ma pripojíte ak bývam v bytovke?

Ak zákazník býva v bytovom dome s viacerými domácnosťami (3 a viac), platia pre pripojenie zákazníka tie isté pravidlá ako pri pripájaní rodinného domu. Do bytového domu privedieme počas pripájania prvého zákazníka optický kábel s dostatkom vlákien na pripojenie všetkých domácností v bytovke. V spoločných priestoroch bytovky umiestnime malý plastový rozvádzač. Z tohto miesta privedieme do bytu zákazníka 6mm bielu mikrotrubičku s optickým káblom. Pokiaľ je v bytovom dome stúpačka, môžu byť optické káble a mikrotrubičky vedené stúpačkou.

Optické mikrotrubičky

Kde je umiestnená optická dátová zásuvka?

Optická dátová zásuvka je umiestnená bezprostredne za vonkajšou obvodovou stenou rodinného domu alebo v neobytnom podkroví. V prípade bytovky sa optická dátová zásuvka umiestňuje do bytu v prvej miestosti susediacej so spoločnými priestormi bytového domu.

Optická dátová zásuvka

Ako si do optickej dátovej zásuvky pripojím počítač?

Súčasťou montáže optickej prípojky je optický prevodník. Tento optický prevodník má na sebe jeden port na pripojenie internetu a 3 porty na pripojenie 3 televízorov. Počítač, router či televízor pripojíte do optického prevodníka metalickým káblom UTP.

Optický prevodník na pripojenie internetu a 3 TV
Optický prevodník so vstavaným WiFi routerom

Ako si na internet pripojím svoj notebook alebo mobilný telefón bezdrôtovo?

Prenosné zariadenia v domácnosti - notebooky, tablety a smartfóny je pohodlné do internetu pripojiť bezdrôtovo. Na takéto pripojenie slúži wifi router. Jeden wifi router dokáže pri správnom umiestnení pokryť jedno podlažie rodinného domu alebo 3-izbový byt. Wifi router je zariadenie zákazníka, ktoré si nemusí kúpiť v spoločnosti Gaya. Ak chcete mať inštaláciu routera bez starostí, vyberte si wifi router u nás. S nastavením na mieru stojí 20 €.

WiFi router TP Link

Kam si zapojím televízor?

Televízny prijímač nie je uspôsobený na prijímanie digitálneho signálu priamo z optickej prípojky. Každý televízor potrebuje na pripojenie zariadenie Set Top Box, STB alebo jednoducho TV box. TV box je štýlová čierna krabička s rozmermi 13x13 cm, ktorú si obojstrannou páskou nalepíte zozadu na svoj televízor (skrytá inštalácia). Ďiaľkový ovládač funguje aj napriek tomu, že sa nevidí s TV boxom.

TV box so všetkými funkciami (HD obraz, pretáčanie, pozeranie z archívu na 8 dní dozadu)
Zadný panel TV boxu obsahuje HDMI výstup s Full HD obrazom 1080p
Ďiaľkový ovládač TV boxu s ktorým nemusíte mieriť na TV box, TV box prilepte obojstrannou páskou za televízor

Koľko televízorov si môžem pripojiť na optickú prípojku?

Na optickú prípojku si môžete pripojiť 3 televízory. S rozširujúcim TV rozbočovačom si môžete k optickej prípojke zapojiť až 24 televízorov.

Rozširujúci rozbočovač na pripojenie 8 TV

Čo všetko mám v cene optickej prípojky?

V cene optickej prípojky je:

  • Optický dvojvláknový kábel singlemode 9/125 s max. dĺžkou 30m od hranice pozemku po optickú dátovú zásuvku umiestnenú v interiéri
  • Dátová zásuvka s konektorom APC/SC
  • Simplexná optická šnúra na miesru s max. dĺžkou 7,5m
  • Optický prevodník s 1 portom na pripojenie internetu a 3 portami na pripojene TV
  • UTP kábel s koncovkami na mieru s max. dĺžkou 15m
  • Práce spojené s natiahnutím káblov a nastavením všetkých dodávaných zariadení
  • Drobný montážny materiál a základná konzola na ukotvenie kábla
Optická šnúra na pripojenie optického prevodníka k optickej dátovej zásuvke
Metalický UTP kábel s koncovkami na pripojenie PC, routera alebo televízora k optickému prevodníku
Osobné nástroje
Menné priestory
Varianty
Operácie
Navigácia
Nástroje